Masz u nas konto?

Tutaj możesz zalogować się na platformę
z wykupionymi lekcjami

Plan maturalny z matematyki cz.7 - Powtórka z matmy
25445
post-template-default,single,single-post,postid-25445,single-format-standard,theme-bridge,bridge-core-2.0.6,woocommerce-no-js,,side_area_uncovered_from_content,footer_responsive_adv,qode-content-sidebar-responsive,columns-4,qode-product-single-tabs-on-bottom,qode-child-theme-ver-18.0.6.1553700629,qode-theme-ver-20.4,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_advanced_footer_responsive_768,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Plan maturalny z matematyki cz.7

Zostały ostatnie 2 miesiące do matury. Można się obyć bez paniki 😉 ale postaraj się ten czas wykorzystać jak najlepiej. Jeśli teraz się przyłożysz, będziesz sobie za to dziękować w maju.

Plan na pierwszą połowę marca to statystyka oraz kombinatoryka i prawdopodobieństwo. Gdy ogarniesz te tematy, to cały wymagany materiał będziesz mieć już za sobą i spokojnie możesz resztę czasu poświęcić na rozwiązywanie arkuszy maturalnych.

Gratuluję, że doczekałaś / doczekałeś do tego momentu i życzę Ci wytrwałości na ostatniej prostej. Jeżeli będziesz potrzebować pomocy w przygotowaniach, koniecznie pisz na naszej grupie. Zebrałam też dla Ciebie najważniejsze informacje na temat egzaminu maturalnego z matematyki, znajdziesz je tutaj. Powodzenia!

PLAN DZIAŁANIA – Marzec

Elementy statystyki opisowej. Teoria prawdopodobieństwa i kombinatoryka.

  1. Obliczanie średniej ważonej i odchylenia standardowego zestawu danych (także w przypadku danych odpowiednio pogrupowanych), interpretacja tych parametrów dla danych empirycznych.
  2. Zliczanie obiektów w prostych sytuacjach kombinatorycznych, niewymagających użycia wzorów kombinatorycznych, stosowanie reguły mnożenia i reguły dodawania.
  3. Obliczanie prawdopodobieństwa w prostych sytuacjach, stosując klasyczną definicję prawdopodobieństwa.

Statystyka

Pozostałe zagadnienia statystyczne wymagane na maturze to średnia arytmetyczna, mediana i moda (dominanta). Ze statystyki zwykle jest 1 zadanie testowe.

Kombinatoryka i prawdopodobieństwo

Większość zadań z tych tematów można rozwiązywać na logikę. Wzory kombinatoryczne (np. na permutacje, wariacje, kombinacje) dla niektórych osób mogą być pomocne, ale nie ma obowiązku ich stosowania. W prawdopodobieństwie szczególnie istotna będzie metoda drzewka i metoda tabelki, ale w zadaniach można też po prostu wypisywać przypadki lub wyniki losowania.

Powtarzając kombinatorykę i prawdopodobieństwo, warto przypomnieć sobie najważniejsze cechy podzielności liczb, ponieważ można się natknąć na zadania z wykorzystaniem tych własności.

Generalnie zadania z prawdopodobieństwa są dość schematyczne i warto się nauczyć je rozwiązywać. Można łatwo zarobić 4 punkty za zadanie otwarte i przeważnie 1 punkt za zadanie testowe.

Arkusze maturalne

Po przerobieniu całego materiału, skup się na rozwiązywaniu arkuszy maturalnych CKE. Listę wszystkich arkuszy wraz z kluczami odpowiedzi znajdziesz tutaj.


.
 

Masz zaległości i chcesz je szybko nadrobić? Nie ma problemu – udostępniłam już kilkanaście lekcji nagranych z poprzednich tematów, a co tydzień pojawia się kolejne nagranie. Każda lekcja to około 2 godziny zadań maturalnych i niezbędnej teorii. Same konkrety, bez lania wody.

> Sprawdź szczegóły lekcji nagranych

Pozdrawiam,
Asia Trzcińska

P.S. Wszystkie plany działania w formie pliku PDF, znajdziesz na naszej grupie na FB w zakładce Pliki. Aby zapisać się do grupy kliknij TUTAJ.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję