Masz u nas konto?

Tutaj możesz zalogować się na platformę
z wykupionymi lekcjami

Plan maturalny z matematyki cz.5 - Powtórka z matmy
25239
post-template-default,single,single-post,postid-25239,single-format-standard,theme-bridge,bridge-core-2.0.6,woocommerce-no-js,,side_area_uncovered_from_content,footer_responsive_adv,qode-content-sidebar-responsive,columns-4,qode-product-single-tabs-on-bottom,qode-child-theme-ver-18.0.6.1553700629,qode-theme-ver-20.4,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_advanced_footer_responsive_768,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Plan maturalny z matematyki cz.5

Boże Narodzenie i Sylwester już za nami, więc mam nadzieję, że wypoczęliście i macie mnóstwo energii do działania 🙂 Będzie Wam potrzebna, bo najbliższe 4 miesiące będą bardzo intensywne. Pamiętajcie, matura nie jest straszna, ale tylko pod warunkiem, że będziecie dobrze przygotowani. Te 4 miesiące to już ostatnia prosta i od właściwego rozplanowania pracy (i wykonania tego planu) będzie zależeć wynik matury.

W grudniu były do przerobienia ciągi i trygonometria. Jeżeli Ci się udało, to świetnie! A jeśli jeszcze nie ogarnęłaś/eś trygonometrii, jak najszybciej nadgoń ten temat, bo wielokrotnie przydaje się w zadaniach z geometrii. Plan na styczeń to powtórka planimetrii oraz geometrii analitycznej. W tym dokumencie znajdziesz szczegółowe zagadnienia, które musisz umieć.

A jeżeli dopiero zaczynasz powtórki, tutaj znajdziesz poprzednie części planu działania oraz przydatne artykuły, które pomogą Ci wystartować.

PLAN DZIAŁANIA – Styczeń

PLANIMETRIA

  1. Stosowanie zależności między kątem środkowym i kątem wpisanym.
  2. Korzystanie z własności stycznej do okręgu i własności okręgów stycznych.
  3. Rozpoznawanie trójkątów podobnych i wykorzystywanie (także w kontekstach praktycznych) cech podobieństwa trójkątów.
  4. Korzystanie z własności funkcji trygonometrycznych w łatwych obliczeniach geometrycznych, w tym ze wzoru na pole trójkąta ostrokątnego o danych dwóch bokach i kącie między nimi.

Naucz się porządnie własności trójkątów i czworokątów. W szczególności wiele zadań opiera się na podobieństwie trójkątów. Przyda Ci się tutaj skala podobieństwa oraz pola figur podobnych. Niezbędne jest twierdzenie Pitagorasa i Talesa, a także wzory na pola i obwody figur. Wzory na pola najważniejszych figur znajdują się w tablicach maturalnych, ale nie ma wzorów na obwody, trzeba się ich po prostu nauczyć. Wyjątkiem jest obwód koła, który jest podany w karcie wzorów. Pamiętaj, że na maturze zawsze są zadania otwarte z planimetrii, w tym także zadania na dowodzenie.

GEOMETRIA NA PŁASZCZYŹNIE KARTEZJAŃSKIEJ
(GEOMETRIA ANALITYCZNA)

  1. Wyznaczanie równania prostej przechodzącej przez dwa dane punkty (w postaci kierunkowej lub ogólnej).
  2. Badanie równoległości i prostopadłości prostych na podstawie ich równań kierunkowych.
  3. Wyznaczanie równania prostej, która jest równoległa lub prostopadła do prostej danej w postaci kierunkowej i przechodzi przez dany punkt.
  4. Obliczanie współrzędnych punktu przecięcia dwóch prostych.

W zadaniach z geometrii analitycznej konieczna jest znajomość własności figur, w szczególności trójkątów i czworokątów, dlatego najlepiej uczyć się geometrii analitycznej po przypomnieniu planimetrii. Na maturze zwykle są 2 zadania testowe oraz minimum jedno zadanie otwarte z tego działu, z którego możesz uzyskać aż 4 lub 5 punktów, czyli łącznie nawet 14% wszystkich punktów, warto o nie powalczyć.

Mam nadzieję, że mój plan działania ułatwi Ci naukę. Życzę Ci powodzenia w przygotowaniach i trzymam kciuki za systematyczność. A jeśli będziesz potrzebować pomocy z materiałem lub po prostu motywacji do nauki, zapraszam na moje lekcje.

Sprawdź szczegóły lekcji online

Masz zaległości i chcesz je szybko nadrobić? Nie ma problemu – udostępniłam już kilkanaście lekcji nagranych z poprzednich tematów, a co tydzień pojawia się kolejne nagranie. Każda lekcja to około 2 godziny zadań maturalnych i niezbędnej teorii. Same konkrety, bez lania wody.

Sprawdź szczegóły lekcji nagranych

Pozdrawiam,
Asia Trzcińska

P.S. Wszystkie plany działania w formie pliku PDF, znajdziesz na naszej grupie na FB w zakładce Pliki. Aby zapisać się do grupy kliknij TUTAJ.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję