Masz u nas konto?

Tutaj możesz zalogować się na platformę
z wykupionymi lekcjami

Plan maturalny z matematyki cz.4 - Powtórka z matmy
25125
post-template-default,single,single-post,postid-25125,single-format-standard,theme-bridge,bridge-core-2.0.6,woocommerce-no-js,,side_area_uncovered_from_content,footer_responsive_adv,qode-content-sidebar-responsive,columns-4,qode-product-single-tabs-on-bottom,qode-child-theme-ver-18.0.6.1553700629,qode-theme-ver-20.4,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_advanced_footer_responsive_768,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Plan maturalny z matematyki cz.4

Matura próbna już za Tobą, więc mniej więcej znasz swój aktualny poziom wiedzy. Jeśli myślisz, że najwyższa pora, aby na poważnie zabrać się do pracy, to masz 100% racji 😉 Już za chwilę Boże Narodzenie, więc pewnie w myślach już rozpakowujesz prezenty i planujesz Sylwestra 😉 ale postaraj się poświecić jeszcze trochę czasu na naukę. Jeżeli przed końcem roku opanujesz podane zagadnienia, to w nowym roku będzie Ci znacznie łatwiej poradzić sobie z wszelką geometrią.

W listopadzie była do przerobienia funkcja kwadratowa, wykładnicza oraz proporcjonalność odwrotna, a także podstawowe zagadnienia z ciągów. Jeżeli udało Ci się zrealizować plan, to super! A jeśli dopiero zaczynasz powtórki, tutaj znajdziesz poprzednie części planu działania oraz przydatne artykuły, które pomogą Ci wystartować.

Teraz udostępniam Ci szczegółowy plan na grudzień i umówmy się – przed świętami ciągi i trygonometria, a potem już tylko ubieranie choinki, pieczenie ciastek i upragnione wolne 🙂 Życzę Ci wspaniałych Świąt Bożego Narodzenia i niech Nowy Rok przyniesie Ci wiele dobrego!

PLAN DZIAŁANIA – Grudzień

Ciągi

  1. Stosowanie wzoru na n-ty wyraz i na sumę n początkowych wyrazów ciągu arytmetycznego.
  2. Stosowanie wzoru na n-ty wyraz i na sumę n początkowych wyrazów ciągu geometrycznego.


Wszystkie potrzebne wzory na ciąg arytmetyczny i geometryczny znajdują się w tablicach maturalnych. Na maturze prawie zawsze są 2 zadania testowe z ciągów, a jedno zadanie otwarte to aż 4 lub 5 punktów, czyli łącznie na znajomości ciągów można zarobić nawet 14% wszystkich punktów! Pamiętaj, że w zadaniach otwartych bardzo często trzeba połączyć wiadomości o ciągu arytmetycznym i geometrycznym, wykorzystując odpowiednie wzory i rozwiązując układ równań.

Trygonometria

  1. Wykorzystywanie definicji i wyznaczanie wartości funkcji sinus, cosinus i tangens kątów o miarach od 0° do 180°.
  2. Korzystanie z przybliżonych wartości funkcji trygonometrycznych (odczytanych z tablic lub obliczonych za pomocą kalkulatora).
  3. Obliczanie miary kąta ostrego, dla której funkcja trygonometryczna przyjmuje daną wartość (miary dokładnej albo – korzystając z tablic lub kalkulatora – przybliżonej).
  4. Stosowanie prostych zależności między funkcjami trygonometrycznymi:
  • sin2α + cos2α = 1,
  • sin (90° – α) = cos α


5. Znając wartość jednej z funkcji: sinus lub cosinus, wyznaczanie wartości pozostałych funkcji tego samego kąta ostrego.

Testowe zadania z trygonometrii są dość schematyczne (zwykle jest jedno na arkusz), a wszystkie potrzebne wzory znajdziesz w tablicach maturalnych, ale znajomość trygonometrii jest niezbędna w wielu innych zadaniach, zwłaszcza z planimetrii oraz stereometrii. Pamiętaj, że zadania otwarte z tych tematów są wysoko punktowane.

 

Mam nadzieję, że mój plan działania ułatwi Ci naukę. Życzę Ci powodzenia w przygotowaniach i trzymam kciuki za systematyczność. A jeśli będziesz potrzebować pomocy z materiałem lub po prostu motywacji do nauki, zapraszam na moje lekcje.

Sprawdź szczegóły lekcji online

Masz zaległości i chcesz je szybko nadrobić? Nie ma problemu – udostępniłam już kilkanaście lekcji nagranych z poprzednich tematów, a co tydzień pojawia się kolejne nagranie. Każda lekcja to około 2 godziny zadań maturalnych i niezbędnej teorii. Same konkrety, bez lania wody.

Sprawdź szczegóły lekcji nagranych

Pozdrawiam,
Asia Trzcińska

P.S. Wszystkie plany działania w formie pliku PDF, znajdziesz na naszej grupie na FB w zakładce Pliki. Aby zapisać się do grupy kliknij TUTAJ.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję