Masz u nas konto?

Tutaj możesz zalogować się na platformę
z wykupionymi lekcjami

Plan maturalny z matematyki cz.3 - Powtórka z matmy
24974
post-template-default,single,single-post,postid-24974,single-format-standard,theme-bridge,bridge-core-2.0.6,woocommerce-no-js,,side_area_uncovered_from_content,footer_responsive_adv,qode-content-sidebar-responsive,columns-4,qode-product-single-tabs-on-bottom,qode-child-theme-ver-18.0.6.1553700629,qode-theme-ver-20.4,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_advanced_footer_responsive_768,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Plan maturalny z matematyki cz.3

Pod koniec listopada napiszesz matury próbne, a do majowych zostało równo pół roku. To oznacza tylko jedno – trzeba się na poważnie zabrać do pracy. Pamiętaj jednak, że przygotowania do matury to nie sprint, a raczej bieg długodystansowy. Tylko regularny trening umożliwi Ci osiągnięcie dobrego wyniku.

Twoje sesje nauki nie muszą być długie, ale powinny być regularne. Nauka 2 razy w tygodniu po 1 godzinie jest lepsza niż np. raz w tygodniu po 2 godziny. Rozłożenie materiału na mniejsze części pozwoli Ci efektywniej przyswoić wiedzę i ułożyć ją sobie w głowie. Wiedza zostanie z Tobą na dłużej, a to właśnie chodzi 🙂

W październiku przerobiliśmy równania i nierówności, ogólne własności funkcji, a także funkcję liniową. Jeżeli udało Ci się zrealizować plan, to super! A jeśli dopiero zaczynasz powtórki, tutaj znajdziesz poprzednie części planu działania oraz przydatne artykuły, które pomogą Ci wystartować.

Teraz udostępniam Ci plan na listopad. Znajdziesz w nim tematy m. in. z funkcji kwadratowej i wykładniczej oraz początkowe zagadnienia z ciągów. Powodzenia w przygotowaniach!

PLAN DZIAŁANIA – Listopad

Funkcje

  1. Szkicowanie wykresu funkcji kwadratowej, korzystając z jej wzoru.
  2. Wyznaczanie wzoru funkcji kwadratowej na podstawie pewnych informacji o tej funkcji lub o jej wykresie.
  3. Interpretacja współczynników występujących we wzorze funkcji kwadratowej w postaci kanonicznej, w postaci ogólnej i w postaci iloczynowej (o ile istnieje).
  4. Wyznaczanie wartości najmniejszej i wartości największej funkcji kwadratowej w przedziale domkniętym.
  5. Wykorzystywanie własności funkcji liniowej i kwadratowej do interpretacji zagadnień geometrycznych, fizycznych itp. (także osadzonych w kontekście praktycznym).
  6. Szkicowanie wykresu funkcji f(x) = a/x  dla danego a, korzystanie ze wzoru i wykresu tej funkcji do interpretacji zagadnień związanych z wielkościami odwrotnie proporcjonalnymi.
  7. Szkicowanie wykresów funkcji wykładniczych dla różnych podstaw.
  8. Posługiwanie się funkcjami wykładniczymi do opisu zjawisk fizycznych, chemicznych, a także w zagadnieniach osadzonych w kontekście praktycznym.


Funkcja kwadratowa to absolutne must know na maturze. W maju 2019 roku było aż 3 zadania testowe z funkcji kwadratowej, nierówność kwadratowa za 2 punkty, a równania i nierówności przydawały się również w innych zadaniach otwartych. Znajomość funkcji kwadratowej to minimum 10% wszystkich punktów.

Szczególnie ważna jest umiejętność odczytywania informacji z wykresu funkcji kwadratowej, na ostatnich maturach to właśnie ten typ zadań pojawiał się najczęściej. Przećwicz też obliczanie wartości największej i najmniejszej w przedziale domkniętym, może się pojawić zadanie za 2 punkty z tego tematu.

Z funkcji wykładniczej i proporcjonalności odwrotnej jest znacznie mniej zadań – zwykle 1 testowe lub 1 otwarte za 2 punkty. Najczęściej trzeba narysować wykres i odczytać jakąś własność lub podstawić punkt do wzoru funkcji. Czasem pojawia się przesunięcie takiej funkcji o wektor.

Ciągi

  1. Wyznaczanie wyrazów ciągu określonego wzorem ogólnym.
  2. Badanie, czy dany ciąg jest arytmetyczny lub geometryczny.


Zwróć szczególną uwagę na zadania, w których trzeba rozstrzygnąć, czy dany ciąg jest arytmetyczny czy geometryczny oraz zadania, w których trzeba wyliczyć wzór ogólny ciągu, gdy podany jest tylko wzór ogólny na sumę ciągu. Warto zapamiętać wzór:
an = Sn – Sn-1
albo rozwiązywać te zadania na logikę.

Mam nadzieję, że mój plan działania ułatwi Ci naukę. Życzę Ci powodzenia w przygotowaniach i trzymam kciuki za systematyczność. A jeśli będziesz potrzebować pomocy z materiałem lub po prostu motywacji do nauki, zapraszam na moje lekcje.

Sprawdź szczegóły lekcji online

Masz zaległości i chcesz je szybko nadrobić? Nie ma problemu – udostępniłam już 9 lekcji nagranych z poprzednich tematów, a co tydzień pojawia się kolejne nagranie. Każda lekcja to około 2 godziny zadań maturalnych i niezbędnej teorii. Same konkrety, bez lania wody.

Sprawdź szczegóły lekcji nagranych

Pozdrawiam,
Asia Trzcińska

 

P.S. Wszystkie plany działania w formie pliku PDF, znajdziesz na naszej grupie na FB w zakładce Pliki. Aby zapisać się do grupy kliknij TUTAJ.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję