Masz u nas konto?

Tutaj możesz zalogować się na platformę
z wykupionymi lekcjami

Plan maturalny z matematyki cz.2 - Powtórka z matmy
24805
post-template-default,single,single-post,postid-24805,single-format-standard,theme-bridge,bridge-core-2.0.6,woocommerce-no-js,,side_area_uncovered_from_content,footer_responsive_adv,qode-content-sidebar-responsive,columns-4,qode-product-single-tabs-on-bottom,qode-child-theme-ver-18.0.6.1553700629,qode-theme-ver-20.4,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_advanced_footer_responsive_768,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Plan maturalny z matematyki cz.2

Jesień zawitała na dobre. Za oknem zimniej, dni stają się coraz krótsze, a wstawanie do szkoły stało się już rutyną. Ale ma to swoje plusy. Jesienna aura, długie wieczory i właśnie rutyna to Twoi sprzymierzeńcy w nauce.

Zaplanuj sobie konkretny czas w tygodniu, np. 2 razy w tygodniu po 1 godzinie, aby na spokojnie powtórzyć wybrane zagadnienia i przerobić zadania. Wyrobienie nawyku regularnego rozwiązywania zadań pozwoli Ci powtórzyć materiał bez poczucia obciążenia. Systematyczność Cię uratuje, nawet jeżeli motywacja zawiedzie 😉

We wrześniu do powtórzenia były tematy z Liczb rzeczywistych oraz Wyrażeń algebraicznych. Jeżeli udało Ci się zrealizować plan, moje gratulacje! Jeśli jednak dopiero zaczynasz powtórki, najpierw nadgoń poprzednie tematy i postaraj się zrobić to jak najszybciej. Tutaj znajdziesz pierwszą część planu działania, która pomoże Ci wystartować.

W tym artykule udostępniam Ci plan na październik. Znajdziesz w nim tematy z Równań i nierówności oraz początkowe zagadnienia z Funkcji, takie jak odczytywanie własności, przekształcenia wykresów czy funkcja liniowa. Możesz zaczynać powtórki od zaraz 🙂

PLAN DZIAŁANIA – PAŹDZIERNIK

RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI

 1. 1.Sprawdzanie, czy dana liczba rzeczywista jest rozwiązaniem równania lub nierówności.
 2. Interpretacja geometryczna układu równań pierwszego stopnia z dwiema niewiadomymi.
 3. Rozwiązywanie nierówności pierwszego stopnia z jedną niewiadomą.
 4. Rozwiązywanie równań kwadratowych z jedną niewiadomą.
 5. Rozwiązywanie nierówności kwadratowych z jedną niewiadomą.
 6. Korzystanie z definicji pierwiastka do rozwiązywania równań typu x3 = –8.
 7. Korzystanie z własności iloczynu przy rozwiązywaniu równań typu x(x + 1)(x – 7) = 0.
 8. Rozwiązywanie prostych równań wymiernych, prowadzących do równań liniowych lub kwadratowych, np.

FUNKCJE

 1. Określanie funkcji za pomocą wzoru, tabeli, wykresu, opisu słownego.
 2. Obliczanie ze wzoru wartość funkcji dla danego argumentu. Posługiwanie się poznanymi metodami rozwiązywania równań do obliczania, dla jakiego argumentu funkcja przyjmuje daną wartość.
 3. Odczytywanie z wykresu własności funkcji (dziedziny, zbioru wartości, miejsc zerowych, maksymalnych przedziałów, w których funkcja maleje, rośnie, ma stały znak oraz punktów, w których funkcja przyjmuje w podanym przedziale wartość największą lub najmniejszą).
 4. Na podstawie wykresu funkcji y = f(x)  szkicowanie wykresów funkcji:
  y = f(x + a),  y = f(x) + a,  y = –f(x),  y = f(–x).
 5. Rysowanie wykresu funkcji liniowej, korzystając z jej wzoru.
 6. Wyznaczanie wzoru funkcji liniowej na podstawie informacji o funkcji lub o jej wykresie.
 7. Interpretacja współczynników występujących we wzorze funkcji liniowej.

 

Równania i nierówności

Do tej pory, na maturze zawsze było zadanie otwarte z nierównością kwadratową za 2 punkty, często pojawiało się także równanie wielomianowe za 2 punkty. W testach należy się spodziewać aż 2 lub 3 zadań z tego tematu. Reasumując, umiejętność rozwiązywania równań i nierówności może nam dać od 5 do 7 punktów, czyli od 10% do nawet 14% wszystkich punktów.

Pamiętaj o tym, że w testach nie tylko trzeba rozwiązać dane równanie lub nierówność, ale dodatkowo trzeba poprawnie zinterpretować wynik. Np. może pojawić się pytanie o to, ile liczb całkowitych mieści się w zbiorze rozwiązań danej nierówności. Przy równaniach wymiernych pamiętaj o wyznaczeniu dziedziny.

Funkcje

Dobrze opanuj odczytywanie lub wyznaczanie podstawowych własności funkcji. Będzie Ci to potrzebne w zadaniach z funkcji liniowej, ale też przy wszystkich innych funkcjach.

Mam nadzieję, że mój plan działania ułatwi Ci naukę. Życzę Ci powodzenia w przygotowaniach i trzymam kciuki za systematyczność. A jeśli będziesz potrzebować pomocy z materiałem lub motywacji do nauki, zapraszam na moje lekcje 🙂
Sprawdź szczegóły lekcji online

Masz zaległości i chcesz je szybko nadrobić? Nie ma problemu – udostępniłam już 4 lekcje nagrane z września – Liczby rzeczywiste, Potęgi i pierwiastki, Logarytmy i Procenty. Każda lekcja to około 2 godziny zadań maturalnych i niezbędnej teorii.
Sprawdź szczegóły lekcji nagranych

Pozdrawiam,
Asia Trzcińska

 

P.S. Wszystkie plany działania w formie pliku PDF, znajdziesz na naszej grupie na FB w zakładce Pliki. Aby zapisać się do grupy kliknij TUTAJ.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję