Masz u nas konto?

Tutaj możesz zalogować się na platformę
z wykupionymi lekcjami

Matura z matematyki 2020 – najważniejsze informacje

Kiedy dokładnie odbędzie się matura z matematyki? Ile jest czasu trwa egzamin? Co trzeba umieć? W tym wpisie znajdziesz najważniejsze informacje na temat matury z matematyki zebrane w jednym miejscu.

Szukasz odpowiedzi na konkretne pytanie? Kliknij poniżej, a od razu przejdziesz do tematu, który Cię interesuje 🙂

1. Kiedy matura z matematyki w 2020 roku?
2. Ile trwa matura z matematyki?
3. Co trzeba mieć ze sobą na maturze z matematyki?
4. Kto zapewnia pomoce maturalne?
5. Jak zdać maturę z matematyki?
6. Co trzeba umieć na maturę z matematyki?
7. Jak robić zadania maturalne z matematyki?
8. Arkusze maturalne z ubiegłych lat.
9. Jaki jest średni wynik z matury z matematyki?
10. Matura i co dalej?

 

1. Kiedy matura z matematyki w 2020 roku?

Matura podstawowa z matematyki odbędzie się we wtorek 5 maja.

Egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym odbędzie się w czwartek 7 maja. Oba egzaminy rozpoczną się o godzinie 9.00.

 

2. Ile trwa matura z matematyki?

Matura podstawowa z matematyki trwa 170 minut, czyli prawie 3 godziny (bez 10 minut). Matura rozszerzona trwa 180 minut, czyli pełne 3 godziny zegarowe.

W trakcie egzaminu maturalnego można wyjść do toalety, ale trzeba zgłosić to komisji. Wyjście jest pod nadzorem osoby z komisji i zostaje odnotowane. Nie ma możliwości przedłużenia egzaminu z tytułu utraconego czasu.

 

3. Co trzeba mieć ze sobą na maturze z matematyki?

Obowiązkowo trzeba mieć dokument tożsamości ze zdjęciem oraz długopis lub pióro z czarnym tuszem, a najlepiej kilka na wypadek, gdyby któryś się wypisał. Pozostałe materiały i przybory pomocnicze to: tablice matematyczne według CKE (Wybrane wzory matematyczne), a także linijka, cyrkiel i kalkulator prosty (taki, który umożliwia wykonywanie dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia, ewentualnie obliczanie procentów lub pierwiastków kwadratowych z liczb). Można mieć ze sobą małą butelkę wody.

Uwaga! Niedozwolone są wszystkie formy pisaków ścieralnych, np. długopisy zmazywalne czy ołówki, kalkulatory inne niż prosty, telefony i inne urządzenia telekomunikacyjne.

 

4. Kto zapewnia pomoce maturalne?

We własnym zakresie trzeba przynieść długopis, ale szkoły często przygotowują długopisy zapasowe. Tablice matematyczne zawsze zapewnia szkoła. Pozostałe pomoce (linijka, cyrkiel i kalkulator prosty) zapewnia szkoła lub trzeba je przynieść we własnym zakresie. W takim wypadku zostaniesz o tym wcześniej poinformowany przez szkołę.

 

5. Jak zdać maturę z matematyki?

Aby zdać maturę z matematyki na poziomie podstawowym, trzeba uzyskać co najmniej 30% punktów. Matematyka podstawowa jest przedmiotem obowiązkowym. Osoba, która nie zdobędzie wymaganego minimum z tego egzaminu, nie zdaje matury i nie otrzymuje świadectwa dojrzałości.

Maturę z matematyki na poziomie rozszerzonym zdaje się zawsze. Jest to przedmiot dodatkowy, dla którego nie jest wymagany 30-procentowy próg ‎zaliczenia. Jeżeli wybrałeś matematykę rozszerzoną jako przedmiot dodatkowy, musisz jedynie przystąpić do tego egzaminu.

 

6. Co trzeba umieć na maturę z matematyki?

Podstawa programowa to dokument, który określa, co uczeń musi umieć na koniec każdego etapu edukacji. W oparciu o podstawę programową dla liceum, CKE układa arkusze maturalne. Pełną treść dokumentu znajdziecie tutaj. (Strona 41. Zagadnienia dla matury podstawowej i rozszerzonej)

Zadania maturalne z matematyki wielu osobom mogą wydawać się trudne, ale sam zakres tematyczny nie jest bardzo rozbudowany. Jeżeli chcesz zdać maturę bardzo dobrze, warto opanować wszystkie zagadnienia wymienione w podstawie programowej.

 

7. Jak robić zadania maturalne z matematyki?

Matura z matematyki sprawdza nie tylko Twoją wiedzę, ale również umiejętność logicznego myślenia i łączenia wiadomości z różnych działów. Dlatego nie wystarczy Ci tylko przyswojenie wiedzy z podręcznika i przerobienie zadań ze zbioru, z którego korzystasz na co dzień w szkole. Aby zdać maturę, musisz rozwiązywać arkusze maturalne CKE. Wtedy zobaczysz z jakimi typami zadań spotkasz się na prawdziwej maturze i przećwiczysz to, co najważniejsze.

Podczas niedawnego live’a mówiłam o tym, jak efektywnie rozwiązywać zadania maturalne z matematyki, wykorzystując czytanie ze zrozumieniem.

> Live: Jak rozwiązywać zadania maturalne z matmy?

A jeżeli masz problem z konkretnymi tematami na poziomie podstawowym, zajrzyj do moich lekcji nagranych. Tłumaczę niezbędną teorię oraz krok po kroku rozwiązuję zadania maturalne. Same konkrety. Twoim celem jest zdanie matury? A może potrzebujesz zdać ją bardzo dobrze? W obu przypadkach na pewno znajdziesz tu coś dla siebie 🙂

> Kliknij i sprawdź szczegóły lekcji online

 

8. Arkusze maturalne z matematyki z ubiegłych lat

Wszystkie arkusze CKE do matury podstawowej wraz z kluczami odpowiedzi znajdziesz w specjalnie przygotowanym przeze mnie dokumencie. Napisz mi swojego maila, a za moment otrzymasz go na skrzynkę. Oprócz tego otrzymasz także Analizę matur z kilku ostatnich lat. To Ci pomoże! 


.
 

Rozwiązywanie arkuszy jest niezbędne. Dzięki temu, dowiesz się z jakimi tematami radzisz sobie gorzej i na co zwrócić szczególną uwagę. Zobaczysz ile czasu zajmuje Ci rozwiązanie całej matury i przekonasz się czy lepiej sobie radzisz zaczynając od zadań zamkniętych, czy otwartych. Tylko w ten sposób opracujesz najlepszą dla Ciebie strategię rozwiązania arkusza i opanujesz stres. Najstraszniejsze jest zawsze to, co nieznane.

 

9. Jaki jest średni wynik z matury z matematyki?

W 2019 roku wyniki matury przedstawiały się następująco.

  • Poziom podstawowy: mediana 58%, średnia 58%
  • Poziom rozszerzony: mediana 34%, średnia 39%

Mediana to środkowy wynik, co oznacza, że na poziomie podstawowym połowa zdających osiągnęła wynik powyżej 58%, a połowa uzyskała poniżej 58%. Analogicznie na poziomie rozszerzonym połowa zdających osiągnęła wynik powyżej 34%, a połowa uzyskała poniżej 34%.

 

10. Dodatkowe informacje: matura i co dalej?

Maturę podstawową trzeba zdać, aby otrzymać świadectwo dojrzałości. Jest to dokument potwierdzający zdanie całej matury, który uprawnia do rekrutacji na studia. Jeżeli wybierasz się na jakiekolwiek studia, matmę podstawową musisz zaliczyć. To, jak dobrze trzeba ją zdać, zależy od kierunku i uczelni, na którą chcesz się dostać.

Przy rekrutacji na wiele kierunków humanistycznych wynik z matematyki wlicza się do ogólnej punktacji w bardzo małym stopniu (np. z wagą 0,1), a czasem nie jest w ogóle brany pod uwagę. Są jednak kierunki, na które potrzebujesz dobrze zdanej matury z matmy nawet na poziomie podstawowym. Na przykład podczas rekrutacji na kierunki medyczne liczy się każdy punkt, więc matematyka podstawowa zdana powyżej 90% jest dużym atutem.

Matematyka na poziomie rozszerzonym otwiera wiele możliwości studiowania. Najbardziej oczywiste kierunki to te politechniczne lub typowo ścisłe, np. architektura, budownictwo, gospodarka przestrzenna, informatyka, automatyka i robotyka, inżynieria środowiska, inżynieria materiałowa, matematyka, fizyka techniczna, chemia itd. Trzeba jednak pamiętać, że matma na rozszerzeniu jest mile widziana przy rekrutacji na wiele innych, mniej oczywistych kierunków.
Koniecznie sprawdź wymagany poziom i progi punktowe na studiach, które Cię interesują. Warunki rekrutacji mogą się znacząco różnić w zależności od miasta i uczelni.

Maturę z matematyki na poziomie podstawowym można zdawać do skutku. Jeżeli nie zdasz jej w tym roku, masz możliwość powtórnego przystąpienia do niezdanego egzaminu w ciągu 5 lat od pierwszego podejścia. Po upływie 5 lat też możesz przystąpić do matury, ale będziesz ją zdawać w całości i na nowych zasadach. Przystępując do matury 3 rok z rzędu, zapłacisz za egzamin 50 zł.

Matury rozszerzonej z matematyki nie da się nie zdać, ale można poprawiać jej wynik dowolną ilość razy. Nawet jeśli za pierwszym razem nie dostaniesz się na wybrane studia, to nie koniec świata. Zawsze możesz poprawić maturę i dostać się w przyszłym roku. Jedna poprawa jest bezpłatna. Za każde kolejne podejście trzeba zapłacić 50 zł.

Mam nadzieję, że zebrane przeze mnie informacje, będą dla Ciebie pomocne i pozwolą Ci dobrze przygotować się do egzaminów z matmy. Życzę Ci spokoju i pewności siebie na maturze oraz jak najlepszych wyników, które pozwolą Ci się dostać na wymarzone studia. Powodzenia! 🙂

Pozdrawiam ciepło,

Asia Trzcińska

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję