Masz u nas konto?

Tutaj możesz zalogować się na platformę
z wykupionymi lekcjami

Jak zdać maturę z matematyki na poziomie podstawowym?

Dla wielu uczniów matematyka na maturze to przykra konieczność i obawa, czy matura w ogóle będzie zdana. Czy faktycznie są powody do strachu? W tym wpisie podpowiem Ci jak pokonać potwora i zdać maturę z matematyki 🙂

Szukasz odpowiedzi na konkretny temat? Kliknij poniżej, a od razu przejdziesz do informacji, której poszukujesz 🙂

1. Matematyka podstawowa – informacje i statystyki
2. Czy jest się czego obawiać?
3. Aby zdać maturę potrzebujesz regularności
4. Od czego zacząć powtórki do matury z matematyki?
5. Jakie tematy pojawiają się najczęściej?
6. Jakie arkusze warto przerabiać?
7. Jak rozwiązywać zadania testowe z matematyki?
8. Jak rozwiązywać zadania otwarte?
9. To Ci pomoże przed maturą

 

1. Matematyka podstawowa – informacje i statystyki

Aby zdać maturę z matematyki na poziomie podstawowym, trzeba uzyskać co najmniej 30% punktów. Osoba, która nie zdobędzie wymaganego minimum z tego egzaminu, nie zdaje matury i nie otrzymuje świadectwa dojrzałości.

W 2019 roku aż 14% uczniów, czyli jedna na 7 osób przystępujących do matury podstawowej z matematyki, nie zdała tego egzaminu. To najniższy odsetek zdawalności ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych.

Warto dodać, że absolwenci liceów poradzili sobie lepiej niż uczniowie, którzy ukończyli technikum. O ile wśród licealistów nie zdała co 10 osoba (10% przystępujących), to wśród absolwentów technikum odsetek ten wyniósł aż 20%, czyli matury z matematyki nie zdała aż co 5 osoba. Dane dotyczą osób, które w 2019 roku po raz pierwszy przystąpiły do matury.

 

2. Czy jest się czego obawiać?

Z doświadczenia wiem, że można zdać maturę, nawet jeśli nie jesteś matematycznym mózgiem. Ze statystyk jednak jasno wynika, że nie każdy ją zdaje. Maturę z matmy da się ogarnąć, ale nie możesz po prostu liczyć na to, że „jakoś to będzie”. Trzeba się do niej przygotować.

Jak dobrze musisz zdać matmę? To zależy, jak bardzo będzie Ci potrzebna w rekrutacji na studia. Nawet jeśli potrzebujesz zdobyć tylko 30%, musisz wiedzieć, że bez powtórek będzie to trudne. W zeszłym roku co 7 osoba, boleśnie się o tym przekonała.

 

3. Aby zdać maturę z matematyki, potrzebujesz regularności

Jest to pierwsza i najważniejsza sprawa. Koniecznie zaplanuj konkretny czas w ciągu tygodnia na rozwiązywanie zadań. Pamiętaj, że nie musi to być jednorazowo 2 godziny nauki. Nawet lepiej, jeśli podzielisz swoją naukę na kilka krótszych sesji tygodniowo, np. 3 razy po 45 minut. Masz wtedy częstszy kontakt z matmą i dajesz sobie czas na przyswojenie materiału.

 

4. Od czego zacząć powtórki do matury z matematyki?

Jeżeli dopiero zaczynasz powtórki, a z matmą idzie Ci słabo, to niestety jest duże prawdopodobieństwo, że nie zdążysz przerobić całego materiału do matury. Oczywiście nie musi tak być, ale gdyby tak się zdarzyło, to jeszcze nie powód do paniki.

Co wtedy? Na początku rozwiąż w całości wybrany arkusz maturalny CKE koniecznie z nowej podstawy programowej, czyli z lat 2015 – 2019. Podejdź do tego jak do prawdziwej matury. Rozwiązuj zadania, korzystając z tablic maturalnych CKE, cyrkla i linijki, a także z kalkulatora prostego. Na rozwiązanie arkusza masz 170 minut. Po wszystkim sprawdź swoje odpowiedzi z kluczem.

Z takiego próbnego podejścia możesz wyciągnąć wiele wniosków, ale przede wszystkim dowiesz się, które tematy masz ogarnięte, a które jeszcze wymagają pracy. Planując powtórki teraz, musisz położyć szczególny nacisk na te tematy, które często pojawiają się na maturze.

 

5. Jakie tematy pojawiają się najczęściej?

W ubiegłych latach z poniższych tematów można było zdobyć najwięcej punktów na maturze podstawowej z matematyki. Podałam średnie wartości z arkuszy w latach 2015 – 2019. Zachęcam Cię do pobrania „Analizy matur” w której dokładnie omawiam co pojawiało się na maturach oraz podpowiadam na co zwrócić szczególną uwagę. Aby pobrać „Analizę matur” wystarczy, że podasz maila TUTAJ

  • Stereometria (14%)
  • Funkcja kwadratowa (10%)
  • Kombinatoryka i prawdopodobieństwo (9%)
  • Geometria analityczna (9%)
  • Ciąg arytmetyczny (6%)

 

6. Jakie arkusze warto przerabiać?

Matura z matematyki sprawdza nie tylko Twoją wiedzę, ale również umiejętność logicznego myślenia i łączenia wiadomości z różnych działów. Na egzaminie spotkasz się z bardzo konkretnymi typami zadań, więc najlepiej rozwiązywać arkusze maturalne CKE.

W pierwszej kolejności warto rozwiązywać arkusze z maja i czerwca. Arkusze z sierpnia są nieco łatwiejsze, ale również warto do nich zajrzeć. Podaj swojego maila, a dostaniesz wszystkie arkusze CKE do matury podstawowej wraz z kluczami odpowiedzi.


.
 

Arkusze innych wydawnictw też mogą być pomocne, ale zabierz się za nie dopiero wtedy, gdy skończą Ci się arkusze CKE. Polecenia często są formułowane inaczej, a poziom odbiega od rzeczywistego.

 

7. Jak rozwiązywać zadania testowe z matematyki?

Zadania testowe są oceniane tylko na podstawie kodowanej odpowiedzi. Egzaminator nie sprawdza Twoich obliczeń w brudnopisie, dlatego pamiętaj, aby po rozwiązaniu wszystkich zadań uważnie zakodować odpowiedzi.

Dokładnie czytaj polecenia. Po rozwiązaniu zadania ponownie przeczytaj treść, ponieważ często trzeba dodatkowo zinterpretować wynik. Pamiętaj, że odpowiedzi w zadaniach testowych są tak skonstruowane, że zawierają najczęstsze błędy popełniane przez uczniów.

Zadania testowe są schematyczne, a wiele potrzebnych wzorów wraz z ich opisem znajdziesz w tablicach maturalnych. Jeżeli nie pamiętasz jakiegoś wzoru, ale mniej więcej kojarzysz typ zadania, nie panikuj. W pierwszej kolejności spróbuj znaleźć odpowiedni wzór w tablicach i dopasować go do sytuacji w zadaniu. Wiele zadań możesz też rozwiązać na logikę.

Jeżeli kompletnie nie wiesz jak ugryźć zadanie, nie spędzaj nad nim zbyt dużo czasu. Zaznacz je i pamiętaj żeby do niego wrócić, jeżeli zostanie Ci czas. W ostateczności, jeżeli czasu nie starczy, kieruj się intuicją i wybierz tą odpowiedź, która wydaje Ci się najbardziej prawdopodobna. Nie zostawiaj zadań testowych bez odpowiedzi.

 

8. Jak rozwiązywać zadania otwarte?

Zadania otwarte składają się z kilku etapów, które trzeba rozplanować. Dlatego pamiętaj o tym, aby każde zadanie dokładnie przeanalizować, czyli uważnie przeczytać polecenie, zrobić rysunek pomocniczy (gdy jest potrzebny), wypisać dane i szukane. W ten sposób ułatwisz sobie dalszą pracę.

Podczas obliczeń, zadawaj sobie pytania pomocnicze i szukaj potrzebnych własności i wzorów w tablicach maturalnych. Czasem, aby rozwiązać zadanie, potrzebne jest połączenie wiadomości z kilku działów, np. stereometrii i trygonometrii.

Na egzaminie postaraj się pisać czytelnie i zapisywać działania w logicznej kolejności. Pomoże Ci w tym wcześniejsza analiza zadania. Pamiętaj, że egzaminator to też człowiek 🙂 i łatwiej będzie mu sprawdzić Twoją pracę, jeśli będzie ona w miarę czytelna i logiczna.

Pamiętaj, że każda merytorycznie poprawna odpowiedź, spełniająca warunki określone w poleceniu, musi zostać pozytywnie oceniona, nawet jeżeli nie została przewidziana w kluczu. Dodatkowo niejednoznaczne rozwiązania zadań zwykle są rozstrzygane na korzyść zdającego.

A jeżeli nie wiesz jak zrobić zadanie w całości, spróbuj je rozwiązać do momentu, do którego potrafisz. Zadania rozwiązane częściowo również są oceniane. Nawet jeśli nie dostaniesz punktów za pełne rozwiązanie, nadal możesz zdobyć ich część. Czasem jeden punkt potrafi być na wagę złota 🙂

Mam nadzieję, że mój wpis był dla Ciebie pomocny i pomoże Ci dobrze przygotować się do egzaminu z matematyki.

A jeżeli masz problem z konkretnymi tematami na poziomie podstawowym, zajrzyj do moich lekcji nagranych. Tłumaczę niezbędną teorię oraz krok po kroku rozwiązuję zadania maturalne. Na pewno znajdziesz tu coś dla siebie 🙂

 

> Sprawdź szczegóły lekcji nagranych

Pozdrawiam i życzę Ci powodzenia na maturze!

Asia Trzcińska

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję