Masz u nas konto?

Tutaj możesz zalogować się na platformę
z wykupionymi lekcjami

Jak przygotować się do matury z matematyki? Poradnik w 4 krokach

Od czego zacząć przygotowania do matury z matematyki? Tak naprawdę początek jest najtrudniejszy, więc mam nadzieję, że ten post w 4 krokach pomoże Ci zaplanować sobie naukę.

Często pewnie słyszysz, że matura to loteria i trzeba po prostu nauczyć się jak najwięcej w czasie, który masz do matury. Tylko co wtedy z czasem potrzebnym na inne przedmioty? Jak go podzielić? I czy każda chwila Twojego dnia powinna być zajęta przez naukę? Takie podejście sprawia, że matura stresuje bardziej niż to jest potrzebne. Zamiast tego proponuję Ci metodę, którą stosuje się, gdy trzeba wykonać jakieś skomplikowane i wielostopniowe zadanie – podejdź do matury jak do projektu i nie mierz swoich postępów czasem do matury, tylko efektami.

Oto kilka prostych kroków, które Ci to ułatwią:

Krok 1: Jaki jest Twój cel? 

(Potrzebny czas: 1-2 godziny)

Zastanów się na jakie studia się wybierasz. Jeśli będziesz to wiedzieć, możesz sprawdzić progi punktowe, które musisz osiągnąć. To pozwoli Ci skupić się tylko i wyłącznie na tych przedmiotach, które są dla Ciebie ważne. Matematykę na poziomie podstawowym zdać muszą wszyscy. Są jednak kierunki studiów, na których można „nadrobić” dobrym wynikiem z podstawowej matury z matematyki. Są też kierunki, na których wpływ matematyki jest minimalny. Na innych znów poziom jest tak wyśrubowany, że podstawowa matematyka jest równie ważna co przedmioty, które zdajesz na rozszerzeniu. 

A co jeśli nie wiesz jeszcze, gdzie chcesz iść na studia? Nic nie szkodzi. Wybierz kilka kierunków, ale nie więcej niż 5 i określ sobie średnią ilość punktów potrzebnych, by się na nie dostać. W ten sposób wciąż będziesz wiedzieć jak dobry wynik z matematyki jest Ci potrzebny, a na ile musisz się postarać na innych przedmiotach.

Krok 2: Jaki jest Twój aktualny poziom wiedzy?

(Potrzebny czas: 5 godzin)

Gdy już wiesz jaki masz cel musisz ustalić skąd do niego będziesz zmierzać. W tym celu najlepiej jest po prostu rozwiązać arkusz maturalny. Upewnij się jednak, że będzie to jeden z arkuszy z poprzednich lat udostępniany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Najlepiej z lat 2015-2019. Znajdziesz je na stronie CKE. Przygotuj sobie wcześniej pomoce, których będziesz móc używać także na prawdziwej maturze. Możesz korzystać z zestawu wzorów matematycznych, cyrkla i linijki, a także z kalkulatora prostego. Włącz też minutnik i ustaw go na 170 minut (tyle zdaje się egzamin podstawowy).

Jeśli nie wyrobisz się w czasie, nic nie szkodzi. Z każdym kolejnym arkuszem będzie Ci łatwiej. Serio. Teraz najważniejsze: sprawdź arkusz z kluczem podanym przez CKE.  Nie przejmuj się wynikiem. Robisz to po to, by wiedzieć ile pracy cię czeka, a nie by załamywać ręce. Będzie dobrze. Pamiętaj też, że jeśli robisz ten test na początku trzeciej klasy liceum lub czwartej technikum, to niektórych działów będziesz się dopiero uczyć w szkole. Pewnie będzie to geometria analityczna, stereometria (czyli ostrosłupy i te sprawy), kombinatoryka i prawdopodobieństwo. Ważne, żebyś oceniał się obiektywnie, bo tak też podejdą do Twojej pracy egzaminatorzy.

Teraz czas na wnioski:

  • z jakimi działami radzę sobie gorzej?
  • czy potrzebuję powtórzyć sobie tylko wiedzę z poszczególnych działów czy raczej potrzebuję dodatkowych lekcji z rozwiązywania zadań?

 

Krok 3: Jak ułożyć harmonogram nauki?

(Potrzebny czas: do 5 godzin)

Gdy wiesz już na czym stoisz, pora na rozplanowanie nauki w czasie. Pamiętaj, że w planowaniu zawsze jesteśmy nieco bardziej optymistyczni, więc warto zostawić sobie spory margines na powtórki. Przecież lepiej być przygotowanym do matury wcześniej, prawda? Harmonogram najlepiej oprzeć o podstawę programową, na której opiera się CKE. Jeśli wolisz skorzystać z przygotowanych wcześniej harmonogramów, to na naszej grupie na Facebooku w zakładce „Pliki” udostępniamy za darmo harmonogramy przygotowane do druku. Tutaj możesz zapisać się do grupy. A tu pobierzesz całoroczny harmonogram lekcji online.

Krok 4: Jaka jest Twoja ulubiona metoda nauki?

(Potrzebny czas: do 3 tygodni)

Jak wolisz się uczyć: samodzielnie, z przyjaciółmi, z korepetytorem? Czy jesteś bardziej wzrokowcem czy słuchowcem? Jeśli nie wiesz, będą ci potrzebne testy.

Musisz jednak wiedzieć, że sama nauka w szkole do dobrego wyniku na maturze nie wystarczy. Nauczyciele muszą przerobić z Wami zaplanowany materiał i wspomniane wyżej działy. Na same powtórki materiału do matury zostanie Wam już bardzo niewiele czasu. Poniżej omówię trzy spośród dostępnych sposobów nauki, nim to jednak zrobię jeszcze jedna rzecz.

Dopiero, gdy masz już wszystko zaplanowane, możesz przejść do narzędzi. Często pytacie z jakich podręczników się uczyć i to jest istotne, ale dopiero wtedy, gdy macie już plan.

Samodzielna nauka z książek – nie jest to droga dla każdego, bo wymaga sporej samodyscypliny. Jest to natomiast na pewno dobra metoda dla wzrokowców. Warto pamiętać, by wyposażyć się w solidny zbiór zadań i vademecum. Polecane przez nas książki znajdziecie w osobnym wpisie na blogu: „Najlepsze książki do matury z matematyki”. Jeśli uznacie, że ten wpis jest przydatny, to podzielcie się nim ze swoimi znajomymi. Z góry dzięki.

Korepetytor – ta opcja jest dobra dla tych, którzy cenią sobie kontakt „z żywym człowiekiem” i potrzebują nieco zewnętrznej dyscypliny. Sama jestem korepetytorem od 10 lat i wiem, że dobre korepetycje potrafią zdziałać cuda. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepszy korepetytor nie nauczy się za Was. Plusem jest z pewnością kontakt jeden na jeden i możliwość dopytywania, gdy utkniemy. Minusy to czas stracony na dojazdy, wysoka cena (przynajmniej za najlepszych korepetytorów) i kwestia znalezienia korepetytora z doświadczeniem, który znajdzie czas i ma umiejętność wyjaśniania tego, co skomplikowane. Warto też mówić korepetytorowi czy potrzebujecie więcej zadań czy może wiedzy teoretycznej.

Korepetycje online – to opcja, która jest dostępna na tej stronie. Dlaczego ja uważam takie rozwiązanie za dobre? Dzięki temu, że uczymy się w grupach lekcje mogą być tańsze i nie tracić przy tym na jakości. Mam możliwość tłumaczenia za pomocą wirtualnej tablicy oraz przygotowanych wcześniej grafik. Na czacie możesz zadawać pytania, a ja na bieżąco mogę na nie odpowiadać. Ponieważ lekcje online odbywają się regularnie, efekt zewnętrznej dyscypliny działa. Mamy ze sobą kontakt poprzez grupę na Facebooku, więc gdy utkniesz na czymś pomiędzy lekcjami będę mogła pomóc (albo zrobi to grupa). Gdy będziesz tego potrzebować, możesz wrócić do nagranych lekcji. 

Wybór najlepszego sposobu nauki to kwestia bardzo indywidualna i będzie zależeć od Ciebie. Spróbuj poświęcić na testowanie trochę czasu, ale pamiętaj też o terminach. Około trzech tygodni powinno Ci wystarczyć, by zorientować się jak idzie Ci nauka. Najważniejsze jednak, by nie zwlekać z rozpoczęciem testów. A jeśli chcesz przetestować lekcje online, to możesz to zrobić, wykupując jedną lekcję za 23 zł lub abonament na 4 lekcje za 115 zł – możesz to zrobić na tej stronie.

Cokolwiek wybierzesz: powodzenia!

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję